Spacelab - indie music news, music festivals, music videos and free mp3 downloads, music reviews for indie rock, alternative music and electronic music. Music tech you can use.
 
 
  MUSIC FESTIVAL GUIDE      TOUR DATES     MUSIC FESTIVAL NEWS      MUSIC FESTIVAL VIDEOS  
 
  
 
 
     
Latitude Festival 2011

Latitude Festival 2012

July 12 - 15
Suffolk, England, UK


 
 

Created in 2006, the Latitude Festival brings the appeal of the broad-based European festivals to Suffolk. It takes place on July 15-18 in Henham Park, Southwold, Suffolk, England. It has elements like theatre, art, comedy, cabaret, poetry, politics and literature.

 

Latitude Festival Tickets

Latitude tickets are on sale for £170.

 

Latitude Festival 2012 Lineup

Obelisk Arena

 

Friday 13th July
Bon Iver
Metronomy
Janelle Monae
Amadou & Mariam
Glen Hansard
First Aid Kit
Punch Brothers
GIVERS


Saturday 14th July
Elbow
Laura Marling
Richard Hawley
Michael Kiwanuka
Esperanza Spalding
Baxter Dury
Mick Flannery
Sissy & The Blisters


Sunday 15th July
Paul Weller
Ben Howard
Bat For Lashes
Simple Minds
Edward Sharpe and the Magnetic Zeros
Alabama Shakes
Rufus Wainwright and his Band

 


The Word Arena

Friday 13th July
White Lies
Yeasayer
Lana Del Rey
Dexys
The Antlers
The War On Drugs
Destroyer
Fatoumata Diawara
Lloyd Cole
Silver Seas


Saturday 14th July
The Horrors
SBTRKT
dEUS
Low
Daryl Hall
Josh T. Pearson
Lianne La Havas
Smoke Fairies
Sharon Van Etten


Sunday 15th July
Wild Beasts
Orquesta Buena Vista Social Club featuring Omara Portuondo
M83
Battles
St Vincent
Thomas Dolby
Jonathan Wilson

 

 


i Arena

Friday 13th July
Tune-Yards
Kurt Vile
Howler
Dawes
Chairlift
Twin Shadow
Kindness
Cold Specks
Breton
Iceage
The Field


Saturday 14th July
Zola Jesus
Django Django
Soko
I Break Horses
The Staves
Wooden Shjips
Of Monsters And Men
Team Me
Deap Vally
Sunless ’97
Splashh
Bwani Junction
Walls


Sunday 15th July
Perfume Genius
Slow Club
Other Lives
King Charles
We Are Augustines
Daughter
Zun Zun Egui
Liz Green
Francois and The Atlas Mountains
Catherine AD
Apparat

Also appearing
George Fitzgerald
Mosca
Shy FX
Skittles
The Heatwave
Tuesday Born

 

 


The Lake Stage

Friday 13th July
Clock Opera
Alt-J
Seye
Vadoinmessico
Poliça
Revere
We Have Band
Cate Le Bon
Tim Ten Yen
The Soft
Huw Stephens DJ set
Moshi Moshi DJs


Saturday 14th July
Los Campesinos!
Toy
The Crookes
Kwes
Tall Ships
Theme Park
Sam Airey
Dingus Khan
Gareth Potter
Rich Thane


Sunday 15th July
Herman Dune
Lucy Rose
NZCA Lines
Weird Dreams
Hooray For Earth
The Cast of Cheers
Peace
Gross Magic
Benjamin Bloom
Vinyl Vendettas

Also appearing
Dub Boy



Comedy Arena

Friday 13th July
Tim Minchin
Doc Brown
Mark Watson
Josh Widdicombe
Katherine Ryan
Russell Kane
Phil Nichol
Frisky & Mannish
Greg Davies
School Of Comedy
Holly Walsh
The Chortle Student Comedy Award
Carl Donelly


Saturday 14th July
David O’Doherty
Abandoman
Lee Nelson
Jimmy McGhie
Josie Long
James Acaster
Tom Deacon
Andrew Maxwell
Terry Alderton
Phill Jupitus
The Infinite Monkey Cage feat. Brian Cox, Robin Ince, Al Murray
Guilty Pleasures


Sunday 15th July
Jack Dee
Des Bishop
Shappi Khorsandi
Tony Law
Chris Cox
Rich Hall
Elis James
Kerry Godliman
Reginald D Hunter
Nick Helm
The Early Edition with Marcus Brigstocke & Andre Vincent
Mark Olver

Also appearing
Havana Rumba!
Sancho Panza
Guilty Pleasures



Cabaret Arena

Friday 13th July
Ida Barr's Variety Parade
WitTank
Hennessy & Friends
Matt Rees
Colin Hoult
Max and Ivan
Ed Gamble
Adam Kay
Idiots of Ants
Naz Osmanoglu
Richard DeDomenici
Dick Biscuit: Private Eye
Joe Wells
Cardinal Burns


Saturday 14th July
Duckie: A Hoe-Down for Country (ish) Types
Boogaloo Stu
Rich Hall’s Hoedown
Joel Dommett
Jonny Woo
Four Screws Loose
Fergus Craig
Sheeps
Sara Pascoe
The Three Englishmen
Hugh Hughes


Sunday 15th July
Spank!
The Segue Sisters
Guilt & Shame
Late Night Gimp Fight
Nish Kumar
The Horne Section
Tom Rosenthal
Kazuko Hohki
Kieran & Joe
Celia Pacquola
Brian Lobel
Oyster Eyes
Checkley Bush
Ridiculusmus
Dr Brown
Pat Cahill
Unfolding Theatre with Northern Stage

Also appearing
Fancy Chance
Timberlina
Nathan Evans
Christmas for 2

 


Theatre Arena

Thursday 12th July
Birmingham Rep & Stan’s Café
Look Left Look Right


Friday 13th July
C!RCA
503
BAC: Kate Tempest, Brand New Ancients Scratch
Ad Infinitum


Saturday 14th July
C!RCA
A Clockwork Orange
Swamp Juice
Clean Break
Look Left Look Right
Uncut
BAC: The Paper Cinema’s Odyssey


Sunday 15th July
Swamp Juice
Mark Thomas
Harold in Havana
National Theatre: NT Connections
Sleepdogs

Also appearing
The Gate
Paines Plough
curious directive, Les Enfants Terribles, nabokov, Rash Dash and tangled feet
Actors Touring Company
Rogues’ Gallery Theatre Co
HighTide
ARWC
The Pick of the Pleasance
Waifs + Strays

 

Outdoor Theatre

Thursday 12th July
The Opera Group


Friday 13th July
Bad Physics
Hotel Medea
Globe Education at Shakespeare’s Globe
Undeb Theatre
Pentabus
Delicatessen
Les Enfants Terribles


Saturday 14th July
Sun Of Cash
Tina C
Undeb Theatre
HighTide
Inua Ellams
Luke Wright
Pentabus
The Opera Group


Sunday 15th July
Levellers (acoustic)
Pentabus
Rogues’ Gallery Theatre Co
Undeb Theatre
HighTide
Delicatessen

Also appearing
Dave Arthur
DJ Cowboy Mouth
DJ Danni Rock
Skittles
Sun Of Cash
The Ceilidh Liberation Front

 


The Waterfront Stage

Thursday 12th July
Aldeburgh Young Musicians Ensemble


Friday 13th July
Sadler’s Wells: Serial Stepperz
Graduate Fashion Show sponsored by evo(R) and Storm Models and hosted by Jamie Laing
The Cut and M2M present Godspell
Leeds Metropolitan University present FLOCK


Saturday 14th July
Sadler’s Wells: Candoco - Set and Reset, Reset
Sadler’s Wells: Jonzi-D Aeroplane Man
Sadler’s Wells: Wah! Wah! Girls, a British Bollywood Musical
Flash Mob - A-Team, Alleviate, Brosena, Reller Niane, Mike Viry and partner, Latin dances from StreetDance2 3D
Circus Space
Leeds Metropolitan University present FLOCK


Sunday 15th July
Matthew Bourne Early Adventures : Spitfire
Sadler’s Wells: The Most Incredible Thing
Sadler’s Wells: Jonzi-D Aeroplane Man
Sadler’s Wells: Candoco - Set and Reset, Reset
Lang Lang
Leeds Metropolitan University present FLOCK

 


Film & Music Arena
BAFTA Presents: BBC Comedy Twenty Twelve in conversation with Boyd Hilton
BAFTA presents Ill Manors (Film)
The 8th
Royal Albert Hall presents Hahn-Bin
Jeremy Deller & Nicholas Abraham interviewed by Louisa Buck: The Bruce Lacey Experience
Van Dyke Parks and Britten Sinfonia
Chilly Gonzales
Birds Eye View
Golden Fables 2012 Featuring: Desmond & Leah Tutu Peace Choir
London Community Gospel Choir
Mark Lamarr's God's Jukebox: Big Boss Man
Mark Lamarr's God's Jukebox: Gizzelle
Mark Lamarr's God's Jukebox: The Delegators
Mark Lamarr's God's Jukebox: Wanda Jackson
Adam Buxton: BUG
Demdike Stare
People Like Us
Pacitti Company: On Landguard Point
Phenomenal Handclap Band
Sweet Billy Pilgrim
London Short Film Festival
Noise of Art
Orkney – Symphony Of The Magnetic North
East End Film Festival presents El Último Elvis
Chinese Elvis
2forJoy
Third Angel
LONDON – The Modern Babylon
Chemical Brothers - Don't Think
Chris Shepherd
London International Animation Festival

 

Poetry Arena

Friday 13th July
John Hegley
Salena Godden
Jonny Fluffypunk
Archie MacJoyce
Rob Auton
Amy Acre
Mark Niel
Tim Clare
Don’t Flop
Intensi-T
Charlie Dupré
Joshua Idehen
Hollie McNish
Rosy Carrick
Don Paterson
Caroline Bird
Martin Figura
Sam Riviere
Blake Morrison
Catherine Smith
Andrew McMillan
Hannah Silva
Aoife Mannix
Joel Stickley
Tim Key
Mark Grist
Anna McCrory
Inua Ellams
Dean Atta
Harry Baker
Luke Wright


Saturday 14th July
Scroobius Pip
Intensi-T
Joshua Idehen
Jack Dean
Richard Marsh
Charlie Dupré
Mab Jones
Bohdan Piasecki
Byron Vincent
Jess Green
Mark Grist
Mike Garry
Mik Artistik
Philip Wells
Amy Acre
Salena Godden
Luke Wright
Tony Harrison
Clare Pollard
Lizzy Dening
Helen Mort
Rhian Edwards
Sam Riviere
Sophie Robinson
Gemma Seltzer
Simon Mole
Andrew McMillan
Rosy Carrick
Patience Agbabi
Aoife Mannix
Martin Kiszko
Superbard
Caroline Bird
Joel Stickley


Sunday 15th July
John Cooper Clarke
Byron Vincent
Martin Figura
Nic Aubury
Tim Clare
Jack Dean
Luke Wright
Harry Baker
Simon Mole
Archie MacJoyce
Jess Green
Richard Marsh and Katie Bonna
Hollie McNish
Mab Jones
Anna McCrory
Rosy Carrick
Benjamin Zephaniah
Rhian Edwards
Dean Atta
Sophie Robinson
Helen Mort
Catherine Smith
Lizzy Dening
Clare Pollard
Gemma Seltzer
Superbard
Bohdan Piasecki
Philip Wells
Mike Garry
Hannah Silva
Sabrina Mahfouz
Joel Stickley

 


Literary Arena

Thursday 12th July
WordTheatre
YARN presents Tom Basden, Gavin Osborn, Sam Mills, Sam Taradash, Jared McGinnis & Richard Milward
David Prudhomme
I.N.J. Culbard
Jonny Fluffypunk
Rob Auton
Mark Niel
Comperes


Friday 13th July
Pappy’s
Russell Kane
Nat Luurtsema
Sarfraz Manzoor
The Humble Quest for Universal Genius
WordTheatre
Steve Benbow
Deborah Moggach
Karrie Fransman
Simone Lia
Siri Hustvedt
Paul Mason
Comperes


Saturday 14th July
Robin Ince's Late Night Revolution ft Grace Petrie, Josie Long and Jonny & The Baptists
Jake Simons
Ian Marchant
Ben Johncock
Generation Vexed
Simon Armitage
Iain Banks
Tim Lott
Anthony Cartwright
Alan Bissett
Rodge Glass
Ned Beauman
WordTheatre
Comperes
Pat Nevin


Sunday 15th July
Penny Arcade
Simon Day
Dave Gorman
David Bainbridge
Instigate Debate: Tom Watson MP, Ian Birrell & Rosamund Irwin
Richard Mabey
John Pilger
Miles Jupp
Michael Simkins
Comperes

Also appearing
RSC present a platform discussion with Giles Fraser and RSC writer in residence Mark Ravenhill
Karl James
Wellcome Trust: Marius Kwint's Brains: The Mind As Matter
John McCarthy
Leonardo Da Vinci - an anatomical presentation with Francis Wells
Psychologies Facebook debate at Latitude
John Pilger
Dave Gorman
Radio 4's The Kitchen Cabinet
Richard Mabey
Miles Jupp
Michael Simkins
David Bainbridge
Simon Day
Chris Thorpe
Penny Arcade

Literary Salon
Theatrical installations, discussions, new films and interactive classes are the order of the day for this arena with a difference.

Friday 13th July
BAFTA
Forest Fringe
Company of Angels presenting The Commissioners
The Haircut Before The Party (THCBTP)


Saturday 14th July
Forest Fringe
The Haircut Before The Party (THCBTP)
Complicite presents TWIN PRIMES THEATRE COMPANY’S production of X&Y with Marcus Du Sautoy
Show and Tell present John Peel’s Shed
Brian Lobel
Jo and Emlyn Rees
The School of Life
Sunday 15th July
Forest Fringe
Company of Angels presenting The Commissioners
The School of Life

Also appearing
BAFTA Presents: Abi Morgan in conversation with Edith Bowman
BAC: Freshly Scratched
Torycore
A Little Bit of Latitude (R4)
Working With Pinter
Table Talks

Pandora's Playground

Also appearing
Circus Space
Disco Shed
Noise of Art
Les Enfants Terribles
The Psychedelic Curiosity RoadShow
East
The Monster Comedy Shack
Videopia
Show and Tell presents Simon Munnery's La Concepta
Show and Tell presents The Poetry Takeaway
Scrabble Sunday
Duckie: Gingham Workshop
Clockwork Watch
The Bureau of Silly Ideas

 

 


The Faraway Forest
Pagan To Occupy
Levellers (acoustic)
Miss Behave’s Mess
Dusty Limit’s Winter Of Our Discontent
The Painted House
Swing Patrol Tea Dance
Alternative Village Fete
Ebury Library
Bad Physics
Undeb Theatre
Microchunk
Raphael Daden
Live Art Collective East present Vanishing Point
David Hawkins
Phoebe Ann Moses
Silver Sisters
Searching for Boudica
itude
In The Woods

Norman Jay
Goldierocks
al Bingo with Jess Indeedy
Fat Camp
Late Junction
Lavish Big Screen programme
Lavish ...In The Woods programme
Lavish Live Art

 
http://www.latitudefestival.co.uk/
 
 
 Click here to subscribe RSS feed for Spacelab headlines